Whey protein comes loaded with various nutrients, vitamins , and essential minerals that are needed for the growth of the body. Now, if you are all excited after knowing the value of whey protein and are planning to buy it, let us also highlight the fact that nothing good comes for free. Everything beneficial comes with an associated price and so does the whey protein.
Without any doubt, whey protein is the best source of protein available but it is equally expensive as well. In general, it is observed that the prices of whey protein have doubled over a period of time and are nowhere closer to the downside.
On an average, you can buy 2. The prices can also more if you choose better and reputed brands. The higher prices of whey protein is clearly a concerning issue amongst the users. So, why is whey protein so expensive than the other protein options available?
We are here discussing the various possible reasons that account for the higher price of whey protein. Let us get started. Whey protein powder is a complete and high-quality protein supplement which contains all the essential amino acids and nutrients that the body need. The additional health benefits offered by this protein type also accounts for its higher price.
Along with this basic reason, here are some of the other reasons that make whey protein so expensive as compared to the other protein options:. One of the main reasons for the immense popularity of whey protein, which also is responsible for the higher price of the protein, is its composition.
Whey protein is packed with many essential BCAAs , vitamins, minerals, and nutrients that are important for the growth of the body. Obviously, there are other protein options available in the market, but they mainly offer you only 1 or 2 nutrients. On the other hand, whey protein is composed in such a way that this one protein supplement can fulfill all the nutritional requirements of the body. With whey protein, you get:.
All these are essential for the proper growth of the body along with stable muscle growth and high energy levels throughout the day. And it obviously goes without saying that for this amazing composition, you would have to spend a little more than the normal.
To be honest, it is actually worth spending for such protein options whey protein that can nourish the body with so much goodness. You can buy cheap things or splurge on the best. This is the most obvious benefit. Over a single purchase, it may not matter, but if you buy a tub every month, it really adds up.
Consider how much supplemental protein you consume over a year and calculate how much you can save by choosing a cheaper brand. In this case it would make no sense to buy the expensive option because you would just be paying for the name when a cheaper option with the same ingredients is available at half the price.
With Product B you get 20 more protein shakes at less than half the price! Just doing a little research into buying your next protein powder could save you hundreds a year. Product A that I mentioned above has a fucking awesome looking label and a strong supplement brand name. Please bear in mind, supplement companies have one goal — to make money.
Protein powder is so expensive because some of the ingredients used are costly. Protein powder can be made from whey, casein, eggs, rice, soy, pea and hemp. The value of each ingredient is different, as well as the testing and research done so some will be more expensive than others. Of course, it matters what protein you take, whether that be in forms such as hemp, soy, or whey, or in price.
Not all proteins are the same, and each one will provide differently per scoop and in effect. If you need a little assistance in picking out the protein powder for you, you can check out our handy guide on that topic here. When choosing a protein powder, you need to work out its actual value rather than make a decision purely based on cost. Work out a price per serving for any protein powder you might be interested in, and compare them based on this rather than their initial or overall price.
This is a much clearer indicator of where they sit in relation to others. Carefully study the ingredients list and research the efficacy of each item listed. If it is put into the final product, they should have a very good reason for doing so. If they hide behind a proprietary blend, be extra vigilant in your other forms of research. I personally stay well away from products that aren't transparent but know others who swear by their effect.
Whether from the company or brand themselves or related through other customer reviews, does the protein powder actually do what it is supposed to? Will it benefit your workout regime or diet and justify its price tag? Tyler has had over 20 years of experience in sports and physical exercise. He utilizes scientific methods such as progressive overload and macro calculations, as well as mental techniques like mind muscle connection in his training. He shares his teachings as senior coach at Total Shape.
Write a Reply or Comment Cancel reply. Your email address will not be published. Download your Free Guide. Without Getting Fat! Total Shape is a reader-supported site. Purchases made through links may earn a commission. Learn more. Published by Tyler Sellers. Read on to find out more. Pros Cons. Cost Ingredients Quality Assurance. Whey protein includes multivitamins , minerals, fats in moderation , glutamine, lactose, etc. Honestly, if you spend on these nutrients individually then, it will cost you a fortune!
Whey protein provides most of the nutrients that are too good quality, which is why it is expensive. The manufacturing process of whey protein is a bit long and expensive.
It involves lots of stages of milk filtration so that no unwanted bacteria can enter the protein. Then it is evaporated and spray dried. Nowadays, flavored whey is also available, which adds more steps to the whole production process. Many other hidden steps, such as packaging, storing, etc.
This whole manufacturing process of whey supplements is expensive, which in turn makes the product too expensive. We cannot avoid whey proteins available in the market are more convenient than making it at home.
After all, whey protein is found in milk, but it still requires a lot of time and effort to extract whey from casein other protein found in milk and then convert it into powder.
Also, all the whey proteins get through many tests and quality standards before showing up in the market. So, you get an assurance that it is safe for your health; however, in cheap or homemade whey protein , the quality is not that good and can cause some side effects.
0コメント